fbpx

Split squat – Král cviků?

Kdo s námi někdy spolupracoval, nebo viděl, jak pracujeme s klienty, jistě nás zahlédl provádět split squat a jeho varianty. Někdo ho nenávidí (klienti), někdo na něj nedá dopustit (trenéři). 

Split squat je skvělý cvik jak pro začátečníky, tak i pokročilé v prvních fázích programu. Zvyšuje sílu kvadricepsu, mediální hlavu hamstringu a adduktory. Zlepšuje rozsah pohybu kyčelních flexorů – iliopsoas a rectus femoris.

Často se split squat označuje jako unilaterální cvik, což úplně není pravda. Díky postavení chodidel a přenosu váhy z nohy na nohu split squat unilaterálním cvikem není, protože zde pracují obě nohy zároveň. Narozdíl například od unilaterálního zakopávání, kdy se jedná o izolovaný cvik a pracuje nám skutečně každá noha zvlášť. 

Stabilita potřebuje sílu a mobilita potřebuje stabilitu !

Důkazem může být olympijské vzpírání, které ze statistik vychází jako sport s nejmenším zraněním kolen a zároveň jejich nejlepší stabilitou. Proč? Protože oba primární stabilizátory kolene (hamstring, kvadriceps) jsou efektivně v rámci vzpírání zapojeny díky zadnímu a přednímu dřepu (tady jsou vzpěrači schopni zvednou 2-3 násobek své váhy).

K tomu, abyste z dřepu (jakákoliv varianta) dlouhodobě těžili (a vyhli se zranění), se však potřebujete dopracovat. Neznám moc lidí, kteří mohou jít hned do dřepu s obstojnou technikou – zhoršená mobilita kotníků, kyčelních flexorů, rotátorů atd. Právě pro tyhle případy je zde SPLIT SQUAT! 

Proč tedy právě split squat zařazujeme prakticky všem začínajícím klientům?

  1. Obnovení/zlepšení rozsahu pohybu
  2. Odstranění dysbalancí
  3. Zlepšení stability a síly
  4. Prevence zranění – vysoká aktivace VMO (vastus medialis oblique)
  • bonusový důvod – můžeš ho odcvičit kdykoli/kdekoli ! 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *